ROWY – RETOWO – GARDNA WIELKA – SZLAKI SPN – ROWY

  • location_on Rowy, Kościelna 10

ROWY – RETOWO – GARDNA WIELKA – SZLAKI SPN – ROWY
odległość: ok. 30 km – czas: ok. 4 godz.

Jadąc dookoła jeziora Gardno mamy okazję poznać wyjątkowość krajobrazu w Słowińskim Parku Narodowym. Zobaczymy podmokłe łąki przy jeziorze czy leśne szlaki na mierzei gardnieńskiej. Nie jest to wyznaczony szlak rowerowy, ale jest dosyć często używany przez rowerzystów. W większości drogi mamy tu utwardzone wyłożone płytami betonowymi, przez mały kawałek jedziemy drogą asfaltową, a później leśnymi ścieżkami Słowińskiego Parku Narodowego.

Startujemy w Rowach przy kościele i szlakiem rowerowym R-10 kierujemy się w stronę Ustki. Pamiętajmy że jezioro Gardno zawsze będziemy mieli po lewej stronie. Po przejechaniu lasu docieramy do łąk porozdzielanych licznymi rowami i kanałami. Tuż za przepompownią zbaczamy ze szlaku rowerowego według drogowskazów na Wieżę Widokową, pomocne też będą oznaczenia “Droga Pożarowa nr 1”. Przejeżdżając po mostach nad kanałami widać już uroki okolic jeziora Gardno. Po kilku kilometrach pierwszy przystanek jakim jest wieżą widokowa na Objejskich Łąkach. Po wejściu na jej szczyt żeby możemy podziwiać całą okolicę jeziora Gardno – warto odnaleźć na horyzoncie wieżę kościoła w Gardnie Wielkiej – spotkamy się z nim na naszej drodze, widać także wzgórze Rowokół i wydmę na której stoi Latarnia Morska w Czołpinie. Jadąc dalej za małą chwilkę trzeba uważać żeby nie przejechać zjazdu w lewo na Retowo – ponieważ jest tu tylko oznaczenie drogi pożarowej nr 1. Jeżeli przegapimy jadąc dalej dojedziemy do Objazdy i trzeba będzie wrócić nadrabiając kilka dobrych kilometrów.

Jadąc dalej drogą złożoną z płyt jumbo docieramy wzdłuż jeziora do miejscowości Retowo. W Retowie znajduje się szkółka windsurfingu SurfCamp i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Podobno Niemcy podczas wojny mieli tu na jeziorze bazę hydroplanów. Za tą wsią dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo. Drogą tą docieramy do wsi Gardna Mała, a tuż za nią do Gardny Wielkiej.Gardna Wielka ma charakter ulicówki – czyli ciągnie się praktycznie wzdłuż głównej ulicy.  Pierwsze o niej wzmianki pochodzą z XIII wieku, kiedy to Gardna Wielka była grodem kasztelańskim i nawet w XVII wieku na chwilę otrzymała prawa miejskie. Znajduje się tu kościół pw. Nawiedzenia NMP. Pierwsze wzmianki o drewnianym kościele w Gardnie pochodzą z XIII w., późniejszy już murowany spłonął podczas wielkiego pożaru Garny w roku 1772. Obecny kościół zbudowany w 1842 r. (wieża kościelna rok 1860). W budowli zachowano pozostałości średniowiecznych murów. Do ciekawych zabytków kościoła należy dzwon z 1764 r., granitowa kropielnica z XIII w., witraże w oknach z 1920 r. poświęcone niemieckim żołnierzom poległym na frontach I wojny światowej. Na przykościelnym placu można jeszcze obejrzeć zabytkowe płyty nagrobkowe z zatartymi napisami, datowane na XVI wiek. W Gardnie Wielkiej znajduje się także przystań rybacka i żeglarska PTTK.

Nad samym jeziorem warto zobaczyć wielki głaz zwany Diabelskim Kamieniem – zwanym tak z powodu zakładu z diabłem i rybakiem ze wsi, który fortelem uratował swoją duszę. Na jeziorze można spotkać uprawiających sporty wodne – różne odmiany surfingu. Ale trzeba mieć pozwolenie dyrekcji Słowińskiego Parku Narodowego.

Opuszczając Gardnę Wielką jadąc dalej szlakiem czarnym udajemy się na północ w kierunku morza. Mijamy most nad rzeką Łupawą, która nieopodal wpada do jeziora Gardno, żeby dalej poprzez kanał w Rowach wpłynąć do morza.

Po drodze możemy zejść na ścieżkę przyrodniczą “Gardnieńskie Lęgi” – szczególnie polecamy tą opcję dla miłośników ornitologii ponieważ możemy podziwiać stanowiska lęgowe ptaków wodnych i błotnych na wschodnim brzegu jeziora Gardno. Ale uwaga teren może być podmokły i niektóre fragmenty mogą być mocno zalane, na tej ścieżce znajduje się też pomost widokowy ale jeszcze niedawno był zniszczony i nie nadawał się do użytku.
Jadąc dalej docieramy do szlaków czerwonego i zielonego Słowińskiego Parku Narodowego i kierując się zasadą w lewo skręcamy na zachód. Do drodze mijamy pomost widokowy nad jeziorem Gardno i docieramy do Rowów.

Modyfikacje trasy:

W Gardnie Wielkiej zamiast pojechać na północ możemy udać się dalej drogą asfaltową do Smołdzina ( Uwaga: w sezonie trasa jest dość mocno uczęszczana ). Tuż za wjazdem do Smołdzina wita nas brama Słowińskiego Parku Narodowego prowadząca na przez którą można spróbować wdrapać się na Rowokół to 115 m n.p.m (1 godz.) (Uwaga jest dosyć stromo i pod górę tak że czasami trzeba będzie rower prowadzić), ale na górze znajduje się wieża widokowa z której można zobaczyć uroki okolicy. Warto też zobaczyć kościół z XVII w. (15 min.), elektrownię wodną na rzece Łupawie czy zajrzeć do Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego (1 godz.). Ze Smołdzina udajemy się trasą R10 w kierunku Rowów. Wydłuży to nam trasę o około 9 km.

 

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0